ÀÝïñáõÃÛáõÝÝ»ñÝ ²¹ñµ»ç³ÝáõÙ. ³åß»ñáÝÛ³Ý Ý³Ñ³å»ïÇ ³ßáõÝÁ
¶áñ·Ç íñ³ å³ïÏ»ñí³Í ¿ ²¹ñµ»ç³ÝÁ 35 ï³ñÇ Õ»Ï³í³ñ³Í ³é³çÝáñ¹Á:
Իլհամը՝ Հեյդար Ալիևի որդին, պատրաստ է վերջնականորեն իր ձեռքը վերցնելու Ադրբեջանի կառավարման ղեկը: Դա տեղի կունենա չորեքշաբթի օրը՝ հոկտեմբերի 15-ին: Դատելով Հայաստանի արևելյան հարևան երկրում տիրող իրավիճակից՝ ընտրություններն այնտեղ կանցնեն այնպես, ինչպես կտակել է ինքը Հեյդար Բաբան (ավագ Ալիևը անցյալ շաբաթ հրաժարվեց նախագահական թեկնածությունից հօգուտ իր որդու: Ներկայումս նա բուժվում է ԱՄՆ-ում կյանքին սպառանցող հիվանդություններից):
Ալիևների ժառանգավարական (դինաստիական) իշխանափոխությունը շատ հանգիստ է ընդունվում միջազգային հանրության կողմից: Իլհամին իրենց սատարելու մասին ուղղակի կամ անուղղակի կերպով հասցրել են հայտարարություններ անել հարավկովկասյան տարածաշրջանում իրենց շահերը հետապնդող թերևս բոլոր կողմերը:
Արևմուտքը, և առաջին հերթին ԱՄՆ-ը, պատրաստ է ընդունելու Ալիևների դինաստիան՝ հավասարության նշան դնելով ժողովրդավարության և Նավթի երկրի հետ լավ հարաբերություններ պահպանելու ձգտման միջև: 42-ամյա Իլհամը ջերմ ընդունելության է արժանացել ԱՄՆ կատարած իր երկու այցերի ժամանակ:
Արևմուտքից հետ չի մնում և Ռուսաստանը: Իլհամն արդեն առանձնահանդիպում է ունեցել Պուտինի հետ Յալթայում վերջերս կայացած ԱՊՀ գագաթնաժողովի ժամանակ, իսկ ռուսաստանյան պաշտոնական պատվիրակությունները այցելում են Ադրբեջան ցարդ չտեսնված ակտիվությամբ: Վերջերս Ադրբեջանում էին առաջին տիկին Լյուդմիլա Պուտինան և Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վլադիմիր Ռուշայլոն:
Ռուսաստանին, անկասկած, հետաքրքրում է, թե ինչպիսին կլինեն Ադրբեջանի նախապատվությունները նախագահական ընտրություններից հետո: Այդ մասին Ռուշայլոն ասաց ուղղակիորեն. - «Ռուսաստանը շահագրգռված է Ադրբեջանում քաղաքականության հաջորդայնությամբ և երկու երկրների ղեկավարների միջև հաստատված կառուցողական երկխոսության շարունակմամբ»:
Իլհամն անդադար հավաստիացնում է ինչպես Արևմուտքին, այնպես էլ Ռուսաստանին հոր գործին իր նվիրվածության մեջ: Ըստ էության նա տալիս է այն, ինչ իրենից ակնկալում են՝ երաշխիքներ: Ընդ որում, նրա հավաստիացումների տեքստը նույնն է և՛ Արևմուտքի, և° Ռուսաստանի համար: «Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական կուրսը մնում է անփոփոխ: Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործակցության հարաբերություններ են, որոնք Բաքվի համար առաջնային նշանակություն ունեն», - ասաց Իլհամը Ռուշայլոյի հետ հանդիպման ժամանակ: Այս նույն արտահայտությունը նա օգտագործեց ԱՄՆ-ում՝ փոխելով միայն աշխարհագրական տեղանունները:
Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնի գլխավոր թեկնածուն չէր խորամանկում: Բաքուն նախապատվություններ շատ ունի: Կա նաև մերձավոր նախապատվություն ի դեմս Թուրքիայի, որի հետ հարաբերությունները ընդհանրապես եղբայրական են: Հավանական ապագա նախագահը իրականում Թուրքիայի քաղաքացիություն ունի:
Իլհամի թեկնածությունն օժանդակություն է գտնում նույնիսկ փակ սահմանների մյուս կողմից: ՀՀ Ա¶ նախարար Վարդան Օսկանյանն այս շաբաթ հայտարարեց. - «Իլհամ Ալիևը Հայաստանի համար առավել նախընտրելի թեկնածուն է, քանի որ նա տեղյակ է իր հոր վարած գործունեությանը և տեղեկացված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին առաջարկների մասին»:
Աշխարհաքաղաքականության այս հեղհեղուկ աշխարհում ակնհայտ է, որ հանուն քաղաքական կուրսի հաջորդայնության աշխարհը պատրաստ է ընդունելու կառավարման ժառանգավարական ձևի հաստատումը «մեկ առանձին վերցված» կովկասյան պետությունում (Լենինի թեթևակի փոփոխված բնորոշմամբ): Իսկ Ադրբեջանում ընտրողները, ամենայն հավանականությամբ, կհետևեն Հայր Ալիևի քլիվլենդյան ուղերձի «ոգուն» և «տառին»: Այդ ուղերձն իր բովանդակությամբ իշխանությունը Իլհամին ժառանգություն թողնող կտակ է հիշեցնում:
Եվ ի՞նչ է կտակում Բաբան (պապը) իր ժողովրդին: Նախ և առաջ, իհարկե՝ հիշել իրեն: «Այս օրերին, - ասվում է հիվանդի մահճում գրված ուղերձում, - լրանում է Ադրբեջանի իմ ղեկավարման ընդհանուր առմամբ 34 տարին և 10 տարին՝ որպես ազատ ադրբեջանական պետության նախագահի: Իմ ամբողջ կյանքի նպատակը որպես ադրբեջանցու, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացու, նաև նրա ղեկավարի, նախագահի եղել է ծառայելը ձեզ՝ ադրբեջանական ժողովրդին, ում ես սիրում եմ կյանքիցս էլ ավելի»:
Հայրական անվրդով տեսքով նման խոստովանություններ անելու ունակության համար Ալիևին շատ բան էին ներում՝ և՛ կոռուպցիան, և՛ հետապնդումները, և՛ սոցիալական դժվարությունները, էլ չխոսելով չլուծված Ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Ճգնաժամային իրավիճակներում նա միշտ կարող էր դուրս գալ ժողովրդի առաջ և ասել. «Ես սիրում եմ ձեզ կյանքիցս ավելի...» Նրա կերպարը, հնչերանգները անխափան կերպով ցանկալի արդյունք էին տալիս:
Իր ուղերձի երկրորդ կետով Ալիևը կտակում է քաղաքացիներին երկիրը. «Այսօր ադրբեջանական անկախ պետությունը զարգանում է՝ օգտվելով ամենաառաջավոր փորձից ու համաշխարհային արժեքներից: Առաջնորդվելով ժողովրդավարական պետության, մարդու և քաղաքացու իրավունքների գերակայության, քաղաքական բազմակարծության սկզբունքներով՝ Ադրբեջանն իրականացնում է իր գործունեությունը Եվրոպայի և աշխարհի ամենաառաջավոր, ամենահզոր պետությունների հետ ուս ուսի տված»:
Ուղերձի այս մասը՝ ժողովրդավարական ծաղկեցրած բնորոշումներով, անկասկած նախատեսված է արտաքին «ականջների» համար: Ներքին լսարանի համար նախատեսված մասը սեփական շահերին ծառայող այլ հռետորական հնարքներ է կիրառում.
«Մեր երկիրն իր արժանի տեղն է գրավել միջազգային հանրությունում: Այսօր աշխարհի, տարածաշրջանի հիմնական, ռազմավարական հարցերը չեն լուծվում առանց մեր կարծիքը, մեր շահերը հաշվի առնելու: Մեզ ճանաչում են, ընդունում են, մեզ հետ հաշվի են նստում»...
Ալիևի ուղերձի ամենաթույլ կողմը Ղարաբաղն է: Սակայն այստեղ էլ Բաբան հաջողեցնում է շահեկանորեն ներկայացնել սեփական անձը որպես իրավիճակը կարգավորողի:
«Հայկական բանակը, օգտվելով 1990-1993 թվականներին մեր հանրապետությունում հաստատված քաղաքական ճգնաժամից, իշխանության ճգնաժամից, անկառավարելիությունից և քաոսից, զավթեց ադրբեջանական տարածքները՝ ավելի քան մեկ միլիոն մեր հայրենակիցների վերածելով փախստականների և տեղահանվածների... Մենք այդ ամենի առաջն առանք»: