ArmeniaNow.com - Independent Journalism From Today's Armenia
Վայրէջք հեռավոր երկրում. Հասարակածային Գվինեայում կալանված օդաչուների ընտանքիները մտահոգված են նրանց ճակատագրով
Անցյալ շաբաթ Հայաստանի արտգործնախարարությունը հաստատեց, որ Հասարակածային Գվինեայում այդ երկրի կառավարությունը տապալելու նպատակով ծրագրված դավադրությանը մասնակցելու մեղադրանքով ձերբակալված երկու տասնյակ օտարերկրացիներից վեցը Հայաստանի քաղաքացիներ են:
«ԱՆ-12» ինքնաթիռի անձնակազմի հրամանատար Աշոտ Կարապետյանը, երկրորդ օդաչու Սամվել Դարբինյանը, ավիաինժեներ Աշոտ Սիմոնյանը, ղեկապետ (շտուրման) Սամվել Մաճկալյանը, բորտմեխանիկ Ռազմիկ Խաչատրյանը, տեխնիկ-մեխանիկ Սուրեն Մուրադյանը կալանքի տակ են մարտի 9-ից:
Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունից հայտնել են, որ անձնակազմն աշխատում է «Տիգա Էյր» ավիաընկերությունում և առևտրային չարտերային չվերթներ է իրականացնում Կենտրոնական Աֆրիկայում:
Սակայն Հասարակածային Գվինեայի իշխանությունները պնդում են, թե անձնակազմի անդամները երկրի նախագահ Թեոդորո Նգուեմային տապալելու նպատակով ծրագրված պետական դավադրության մասնակիցներ են:
Քանի որ այդ երկրում Հայաստանը ներկայացուցչություն չունի, Հայաստանի արտգործնախարարությունը դիմել է Աֆրիկայի բարեկամ երկրներին՝ խնդրելով տեղեկանալ իրավիճակին և միջոցներ ձեռնարկել հայ օդաչուների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
Իսկ այդ ընթացքում օդաչուների Երևանում մնացած ընտանիքները կցկտուր տեղեկություններ են ստանում իրենց հարազատների մասին և խիստ մտահոգված են նրանց ճակատագրով:
«Ամուսնուս հետ իմ բոլոր հեռախոսային խոսակցությունները գրանցված են, - ասում է անձնակազմի հրամանատարի կինը՝ Նարա Կարապետյանը: - Վերջին անգամ նրա հետ խոսել եմ մարտի 5-ին ցերեկը ժամը 3-ին: Նա ինձ ասաց, որ ամեն ինչ կարգին է և մարտի 9-ից պետք է սկսվեն կանոնավոր չվերթները»:
Սակայն պայմանավորված օրը՝ մարտի 8-ին, ամուսնու հեռախոսը չի պատասխանել, և Նառան սկսել է անհանգստանալ:
«Ամուսինս հեռախոսային խոսակցության ժամանակ ասած (մարտի 5-ին), որ իրենք ինչ-որ պրոբլեմներ ունեն: Ես չգիտեմ, թե ում նկատի ուներ, պատվիրատուի՞ն, թե՞ տեղի իշխանություններին: Քանի որ հեռախոսային խոսակցությունները թանկ են, երկար չէինք խոսում»:
Մոտ 15 օր կանայք տեղեկություն չունեին իրենց ամուսինների մասին և անգամ չգիտեին, կենդանին են նրանք, թե՝ ոչ:
Նրանց ստացած միակ տեղեկությունը լրատվական գործակալությունների հաղորդագրություններն էին այն մասին, որ իրենց ամուսինները մեղադրվում են պետական հեղաշրջման դավադրությանը մասնակցելու մեջ:
«Մենք մի բան ենք ուզում իմանալ՝ արդյո՞ք նրանք ողջ են և ստանում են բժշկական օգնություն: Կարևորն այն է, որ նրանք կենդանի վերադառնան», ասում է Ռազմիկ Խաչատրյանի կինը՝ Աղավնին:
Երկուշաբթի օրը Միջազգային Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են հարազատներին, որ անձնակազմի անդամների կյանքին վտանգ չի սպառնում և որ նրանք առայժմ գտնվում են Մալաբոյում: Հաջորդ երեքշաբթի ԱԳՆ երկու աշխատակիցներ Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչների հետ կմեկնեն Մալաբո:
«Նրանք Հայաստանի բոլոր ժամանակների լավագույն օդաչուներից են, - ասում է օդաչուների գործընկեր, ուղղաթիռի հրամանատար Վարդգես Մնացականյանը: - Պրոֆեսիոնալ օդաչուներ են և պարկեշտ մարդիկ: Այն տղաներն են, որ պատերազմի տարիներին Ղարաբաղն իրենց թևերի վրա են պահել: Նրանց ճանաչում են բոլորը, ներառյալ՝ իշխանությունները»: