ArmeniaNow.com - Independent Journalism From Today's Armenia
Ատիպիկ թոքաբորբ. Հայաստանի առողջապահության համակարգը պատրաստ է դիմագրավել մահացու գրիպին
Don't panic over one sneeze says Asoyan.Այս օրերին փռշտոցը կարող է հատուկ ուշադրության արժանանալ «Զվարթնոց» միջազգային օդակայանում:
Բարձր ջերմաստիճանի կամ գրիպի այլ ախտանիշների ի հայտ գալու դեպքում Հայաստան ժամանած ուղևորները կարող են ենթարկվել բժշկական ստուգման կամ էլ, վատագույն դեպքում, հայտնվել հիվանադանոցային մեկուսարանում՝ բժիշկների աչալուրջ հսկողության ներքո:
Առողջապահության մասնագետները նախազգուշական միջոցներ են ձեռնարկում շնչառական ուղիների սուր բորբոքման՝ ատիպիկ թոքաբորբի դեմ: Ասիական ծագում ունեցող այս հիվանդությունից վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում մահացել է ավելի քան 100 մարդ Ասիայում, Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում:
«Փառք աստծո, առ այսօր հանրապետությունում ատիպիկ թոքաբորբի որևէ դեպք չի գրանցվել, բայց զգուշությունը չի խանգարի, - ասում է հանրապետության գլխավոր սանիտարական բժիշկ Վլադիմիր Դավիդյանցը, - Եվ ինչպես այլ դեպքերում, մենք պետք է ձեռնարկենք կանխարգելիչ միջոցներ»:
Եվ քանի որ օդակայանը համարվում է ատիպիկ թոքաբորբի մուտքի ամենահավանական անցակետը, հրավիրվել է շտապ խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվել է օդանավերի պոտենցիալ վարակված ուղևորների վերահսկման հարցը:
«Մասնագետները վերահսկում են իրավիճակը և որևէ կասկածի դեպքում կմեկուսացնեն հիվանդին», - ասում է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Արա Ասոյանը:
Արա Ասոյանի հավաստմամբ, վիրուսի դեմ պայքարում «հեծանիվ հնարելու» կարիք չկա:
A Nork hospital has 45 isolation units.«Կարծում եմ, այս հիվանդությունը, ինչպես և շնչառական մյուս վիրուսները, պիտի որ վախենա արևից և այս շոգ եղանակին հեռու մնա մեզանից: Ներկայումս մենք միայն կարող ենք մեր ուժերը կենտրոնացնել և հուսալ, որ հիվանդությունը Հայաստան չի մտնի, - ասում է Ասոյանը, - Այսօր գոհ ենք, որ վարակը Ռուսաստան չի մտել, քանի որ հիմնական վտանգը կարող է Հայաստան թափանցել միայն Ռուսաստանով»:
Դավիդյանցը վստահեցնում է, որ ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում, հիվանդանոցները պատրաստ են համապատասխան միջոցներ ձեռք առնել, եթե դրա կարիքն առաջանա:
«Մենք անում ենք այս պայմաններում հնարավոր ամեն ինչ, - ասում է Վլադիմիր Դավիդյանցը, - Եվ պետք չէ խուճապի մատնվել ու նյարդայնանալ ամեն մի փռշտոցից»:
Սակայն որպես նախազգուշական միջոց, առողջապահության նախարարությունը հիվանդության կանխարգելման բնագավառի մասնագետներին զգուշացրել է պատրաստ լինել անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել:
«Պարբերաբար կհրապարակվեն տեղեկագրեր, որոնք բնակչությանը կտեղեկացնեն իրավիճակի զարգացումների և կանխարգելիչ միջոցառումների մասին», - ասում է Դավիդյանցը: