Էքստրեմալ Հայաստան. մարզական միջոցառում հանուն մրցության և ժողովրդականացման
Հուլիսի 13-ի կիրակի օրը Հայաստանում ավարտվեցին արկածային սպորտի մրցումները, որոնց մասնակցում էին 13 թիմեր Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից և Հայաստանից:
Միջոցառման նպատակը ոչ միայն ուժերի չափումն էր, այլև արկածային սպորտի տարածումը Հայաստանում:
Մրցույթը սկսվեց Երևան-Արագած լեռ հեծանվային մրցարշավով: Հետո մասնակիցները ավտոբուսով մեկնեցին Սևանա լիճ, որտեղ անցկացվեց 23 կիլոմետրանոց մրցարշավ կանոեներով: Դրան հետևեցին վազքի և մարզական կողմնորոշման մրցումները: Ապա 30 կմ կտրեցին ձիերով և եզրափակեցին միջոցառումը ժայռամագլցման մրցումներով ¶եղարդի մոտ:
Èավագույն պրոֆեսիոնալներÇ Ùրցանակին տիրացաí üñ³ÝëdzÛÇ ÃÇÙÁ, ÇëÏ É³í³·áõÛÝ սիրողներÇ Ùñó³Ý³ÏÇݪ г۳ëï³ÝÇ ýñ³ÝëÇ³Ï³Ý Ñ³Ù³Éë³ñ³ÝÇ ÃÇÙÁ:
Միջոցառման հովանավորներից էր «Հայաստան ծառատունկ» ծրագիրը, որի տարածաշրջանային տնօրեն Սյուզան Յակուբյան Քլայնը ասաց. - «Մենք հետաքրքրված ենք արկածային տուրիզմով: Այստեղ են եկել օտարերկրացիներ Հայաստանը բացահայտելու համար, և նրանց դրական տպավորությունները մեզ համար արդեն մեծ նվաճում են»:
äñáý»ëÇáݳÉÝ»ñÇ Ùñó³ß³ñáõ٠ѳÕûó üñ³ÝëdzÛÇ ÃÇÙÁ, ÇëÏ ëÇñáÕÝ»ñÇ Ùñó³ß³ñáõÙª г۳ëï³ÝáõÙ ýñ³ÝëÇ³Ï³Ý Ñ³Ù³Éë³ñ³ÝÇ ÃÇÙÁ:
Մասնակից Առնոլդո Չաքերիանն ասում է, որ իրեն անչափ դուր եկավ իր հոր հայրենիքը: «Ես հիմա հասկացա, թե ինչու են այս երկիրն այդքան սիրում ամբողջ աշխարհում: Իսկ ամենից շատ մեզ դուր եկավ հայ ընտանիքների ³նկեղծ հյուրընկալությունը»:
Ժան-ՊիեռÁ ֆրանսիական Ալպերից է և առաջին անգամ է Հայաստանում:
«Հայերի հետ կապը բավական հետաքրքիր եմ գտնում: Ինձ համար կարևոր է, որ մրցաշարի միջոցով տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ շփման մեջ են մտնում: Ձեռք եմ բերել հիանալի նոր ընկերներ», - ասում է նա:
Միջոցառման գլխավոր կազմակերպիչը էքստրեմալ սպորտի փորձառու վարպետ Կլոդ Աբիտբոլն է Փարիզի համալսարանից: Նա ղեկավարում է աշխաï³նքային մի խումբ, որն ամեն տարի հրատարակում է աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացվող նման միջոցառումներին նվիրված մի գիրք:
Արդեն երկրորդ տարին է, որ նա մրցույթ է կազմակերպում Հայաստանում, և ասում է, որ աշնանը որոշում է կայացվելու հաջորդ տարի ևս մրցաշար անցկացնելու մասին: Եթե այդպիսի որոշում կայացվի, ապա էլ ավելի մեծ տեղ կհատկացվի էքստրեմալ տուրիզմին:
«Ես ինքս Հայաստանը լավ չեմ ճանաչում: Լավ գիտեմ միայն այն հատվածը, որտեղով անցավ երթուղին: Փոքրիկ, բայց հիանալի երկիր է: Հետաքրքիր կլինի ուսումնասիրել նրա բոլոր անկյունները», - ասաց Աբիտբոլը: