ArmeniaNow.com - Independent Journalism From Today's Armenia
Մեղավոր է ճանաչված հանրության կողմից. ադրբեջանցի իրավապաշտպանը հարձակումների է ենթարկվում Ղարաբաղ այցելելու համար
Ղարաբաղ կատարած իր այցից հետո Էլդար Զեյնալովին սպառնում են և մեղադրում են հայրենիքի դավաճանության մեջ:
Ադրբեջանցի իրավապաշտպանը Լեռնային Ղարաբաղ այցելելուց հետո անցյալ շաբաթ վերադարձել է Բաքու և տեղեկացել է, որ իր գրասենյակը ենթարկվել է բարբարոսական հարձակման:
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների կենտրոնի նախագահ Էլդար Զեյնալովն ասել է, որ մի քանի տասնյակ բողոքավորներ աղբ ու ձվեր են նետել գրասենյակի վրա, կոտրել են պատուհանների ապակիները: Ադրբեջանական մամուլը և ինքը՝ Զեյնալովը, այդ հարձակման մեջ մեղադրում են «Ժողովրդական ճակատ-3» և «Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպությունը» քաղաքական կազմակերպություններին:
Զեյնալովը կնոջ հետ միասին Ստեփանակերտ էր մեկնել մարդու իրավունքներին նվիրված Կովկասյան ֆորումին մասնակցելու նպատակով: Զեյնալովը հերքել է տեղեկություններն այն մասին, թե ինքը հանդիպում է ունեցել Ղարաբաղի նախագահի հետ:
Ղարաբաղում գտնվելու ժամանակ Բաքվի հեռուստակայաններից մեկով Զեյնալովը ենթարկվել է այլ իրավապաշտպանների սուր քննադատությանը: Եթերում հայտարարվել է Զեյնալովի հեռախոսահամարը և, ինչպես ինքն է ասում, «հնչել են կոչեր այնպես անել, որ նա չկարողանա հանգիստ անցնել փողոցով»:
Բողոքողները գրասենյակի առաջ այրել են փայտե խաչի վրա փակցված Զեյնալովի և Ղուկասյանի լուսանկարները:
«Ապրիլի 25-ին Բաքվի «Լիդեր-TV»-ն հայտարարել է, որ ես հայ եմ և առաջարկել է ձերբակալել ինձ», - ասում է Զեյնալովը, որն այդ սպառնալիքների մասին տեղեկացրել է Բաքվում գործող դիվանագիտական կորպուսներին: «Նրանք սպառնում էին պայթեցնել ինձ և իմ գրասենյակը, պահանջում էին ինձ պատասխանատվության ենթարկել հայրենիքի դավաճանության հոդվածով»:
Զեյնալովը տեղի ունեցածը կապում է Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների հետ, սակայն ասում է, որ իր այցը Ղարաբաղ քաղաքականության հետ որևէ կապ չուներ:
«Ինձ հրավիրել էին Խանքենդի (ադրբեջանցիներն այդպես են անվանում Ստեփանակերտը) դասախոսություններ կարդալու տարբեր երկրներից (Աբխազիա, Չեչնիա, Հյուսիսային և Հարավային Օսեթիա, Լեռնային Ղարաբաղ) ժամանած իմ կոլեգաների առաջ», - ասում է Զեյնալովը:
Զեյնալովին մեղադրում էին հակաադրբեջանական գործունեության մեջ: Բողոքի ակցիաները՝ անցյալ շաբաթվա վերջում նրա վերադարձից հետո, տևեցին մի քանի օր: Իրավապաշտպանն ասում է, որ միջադեպերի մասին հայտնել է ոստիկանությանը, սակայն նրան պատասխանել են, որ իր հակառակորդներն օբյեկտիվ հիմքեր են ունեցել այդպես վարվելու համար:
Կովկասյան ֆորումի համակարգող խորհուրդը դեպքերի կապակցությամբ նամակ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիևին, որտեղ նշվում է, որ Կովկասյան ֆորումի կողմից անցկացվող սեմինարում քննարկվել են քաղաքացիական հասարակության զարգացման հարցեր, և ոչ թե հակամարտող երկրների քաղաքական կարգավիճակները:
Այս շաբաթ Երևանում էր գտնվում ադրբեջանցի մեկ այլ իրավապաշտպան, գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով «Միջազգային աշխատանքային խումբ» կազմակերպության Ադրբեջանի համակարգող Ավազ Հասանովը, որը նույնպես այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ:
Ավազ Հասանովը՝ «Միջազգային աշխատանքային խումբ» կազմակերպության Ադրբեջանի համակարգողն է: Կազմակերպությունը զբաղվում է պատերազմի ժամանակ գերի ընկածների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով:
«Չեմ կարծում, որ ինձ հետ էլ այդպես կվարվեն, - ասում է Հասանովը: - Ես միջազգային կազմակերպություն եմ ներկայացնում, բայց հնարավոր է, որ լրագրողներն իմ դեմ գրելով թունավորեն մթնոլորտը: Ամեն դեպքում վտանգը կա: Հնարավոր է, ստիպված լինեմ բացատրություններ տալ «Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպությանը», թե ինչու եմ հաճախ լինում Հայաստանում»:
Զեյնալովի հետ տեղի ունեցածը Հասանովը գնահատում է որպես սադրանք նախագահական ընտրություններից առաջ:
«Սա միջոց է ընտրություններից առաջ մարդկանց ինչ-որ բանով զբաղեցնելու համար: Էլդար Զեյնալովը շատ բան է արել մարդկանց հարգանքը վայելելու համար: Հասկանալի է, որ Ադրբեջանում չեն ուզում, որ հասարակական կազմակերպությունները, հատկապես իրավապաշտպանները, համագործակցեն Հայաստանի իրավապաշտպանների հետ», - ասում է նա:
«Այն, ինչ կատարվել է Զեյնալովի հետ, բնական է այն երկրների համար, որտեղ ժողովրդավարությունն ընդամենը պատրանք է միջազգային կառույցներում ընդգրկվելու համար: Այսօր Ադրբեջանում ազգայնական ուժերն անհամեմատ ավելի զորեղ են, և սա է կատարվածի պատճառը»:
Հայաստանի Հելսինկյան ընկերակցության նախագահ Միքայել Դանիելյանն ասում է, որ չնայած Զեյնալովն ապաքաղաքական մարդ է, նա իր շատ որոշակի տեսակետն ունի Ղարաբաղի հարցում:
«Երբ Էլդարը հայտարարել է, թե Ղարաբաղում կառուցվում է քաղաքացիական հասարակություն, դրանով նա նկատի չունի, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասը չէ: Էլդարը, ինչպես և բոլոր ադրբեջանցիները, համարում է, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է»: