ArmeniaNow.com - Independent Journalism From Today's Armenia
Ձերբակալություններ հանրահայտ հեռուստալրագրողի սպանության առնչությամբ
Naghdalyan was shot to death December 28.Հինգշաբթի օրն իրավապահ մարմինները հրաժարվեցին հրապարակել այն վեց անձանց անունները, որոնք, նրանց իսկ հայտարարությամբ, ձերբակալվել էին նախորդ օրն անցյալ դեկտեմբերին Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության և ռադիոյի խորհրդի նախագահ Տիգրան Նաղդալյանի սպանության մեջ մասնակցության կասկածանքով:
Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Գուրգեն Ամբարյանը հայտնեց «Ազատություն» ռադիոկայանին, որ «հետաքննության շահերից ելնելով» նրանց ինքնությունը չի հրապարակվում: Ըստ Ամբարյանի, իրավապահ մարմինները ներկայումս իրականացնում են մի քանի այլ կասկածյալների հետախուզումը: Նրա հավաստմամբ, օրվա ընթացքում բոլոր ձերբակալվածներին պաշտոնապես մեղադրանք կներկայացվի՝ սպանության պլանավորում և իրականացում:
ՀՀ ոստիկանության նախորդ երեկո արված հայտարարության մեջ նշվում էր, որ ձերբակալվածների թվում է այն մարդը, ով դեկտեմբերի 29-ին գլխին ուղղված մեկ կրակոցով անձամբ սպանել է Նաղդալյանին: Ոստիկանությունը հայտնում է, որ իրենք նաև գտել են ռոսական «ՏեՏե» տեսակի ատրճանակը, որը լայնորեն կիրառվում է պատվիրված սպանություններում ամբողջ նախկին Խորհրդային Միության տարածքում:
Ձերբակալությունների մասին լուրը համընկավ ընտրությունների առաջին արդյունքների հրապարակմանը, որը ցույց էր տալիս, որ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նախագահության համար ընտրապայքարում գերազանցում է իր հակառակորդին: Այն վախ առաջ բերեց ընդդիմության ակտիվիստների մեջ, որ իշխանությունները կարող են օգտագործել այդ չբացահայտված գործը՝ ընտրակեղծիքների մեղադրանքները խլացնելու և ընդդիմության դեմ հալածանքներ սկսելու համար: Կարծիքներ էին հայտնվում, որ ձերբակալված կասկածյալներին կարող են կապել «Հանրապետություն» կուսակցության հետ, որն ուժեղ աջակցություն է ցույց տալիս նախագահի ընդդիմության թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանին:
Սակայն «Հանրապետության» ղեկավարները հայտնեցին «Ազատություն» ռադիոկայանին, որ կատեգորիկ կերպով մերժում են այդ ասեկոսեները: «Իմ մերձավորներից ոչ մեկը չի ձերբակալվել», - ասաց նախկին վարչապետ և Քոչարյանի մոլի հակառակորդ Արամ Սարգսյանը:
«Մեր անդամներից ոչ մեկը չի կարող որևէ կերպ կապված լինել Տիգրան Նաղդալյանի սպանության հետ, - հաստատեց կուսակցության նախագահ Ալբերտ Բազեյանը, - Ես չեմ հասկանում, թե ինչու են այդ լուրը հիմա հաղորդում: Ինչու՞ է այն համընկել ընտրությունների հետ»:
Նաղդալյանը Քոչարյանի հավատարիմ աջակիցն էր, և նախագահի որոշ նվիրված կողմնակիցներ ենթադրություններ էին անում այդ սպանությանն ընդդիմության մեղսակցության մասին: Սակայն հետաքննությունը, որ վարում են իրավապահ մարմինները, մինչև այս շաբաթ ոչ մի արդյունք չէր տվել: