HOME ABOUT US NEWS FEATURES ARTS SPORTS OUTSIDE EYE ARCHIVE STAFF CONTACTS
Կրկին ողբերգություն. Երևանի կենդանաբանական այգում նորից կենդանի է սատկել
Երևանի կենդանաբանական այգում սատկել է ևս մի կենդանի:
Նոյեմբերի 30-ին՝ սիբիրախտով վարակված միս ուտելուց հետո, սատկել է պուման: Սա արդեն անցյալ ամսվա ընթացքում սատկած հինգերորդ կենդանին է: (Երկու շաբաթ առաջ սատկել է մի առյուծ, սակայն կենդանաբանական այգու ղեկավարությունն ունի փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են, որ վերջինս մահը կապված չէ սիբիրախտի հետ):
Նոյեմբերի 8-ին «ԱրմենիաՆաուն» հաղորդել էր արծաթափայլ պումայի, սերվալի և լուսանի մահվան մասին, որոնք բոլորն էլ սատկել էին սիբիրախտով վարակված միս ուտելու հետևանքով (Տես՝ «Մահացու դիետա» հոդվածը):
Երևանի քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանի նշանակած հանձնաժողովը հետաքննել էր կենդանիների մահվան դեպքը և առաջարկել էր աշխատանքից ազատել կենդանաբանական այգու երկու ղեկավար աշխատակիցների:
Կենդանու մահվան վերջին դեպքը պաշտոնյաները փորձում էին ամեն կերպ թաքցնել, սակայն «ԱրմենիաՆաուին» հայտնի է դարձել, որ պուման սատկել է՝ առաջին երեք կատվազգիների նման, մահացու սիբիրախտով վարակված մսով կերակրելու հետևանքով:
Կենդանաբանական այգու տնօրեն Սահակ Աբովյանը հավաստիացնում էր, որ ձեռք են առնվում բոլոր միջոցները, որպեսզի գիշատիչները մանրազնին ստուգում անցած միս ստանան, իսկ կենդանաբանական այգու բոլոր տարածքները վարակազերծվեն:
«Ես չգիտեմ, թե ինչու են նման դեպքեր պատահում, - ասաց Աբովյանն «ԱրմենիաՆաուին», - Չի բացառվում, որ ինձ ուզում են վնաս տալ: Սակայն հավատացնում եմ ձեզ, որ ամեն ինչ հսկողության տակ է:
«Ցավալի է, որ նման դեպք տեղի ունեցավ, սակայն պետք չէ չափից ավելի մտահոգվել»:
Առաջին մահացու դեպքերից հետո Երևանի քաղաքապետարանը խոստացավ, որ միջոցներ ձեռք կառնվեն կենդանիների պատշաճ բուժումն ու խնամքն ապահովելու համար, այդ թվում՝ կներգրավվեն մասնագետներ՝ գիշատիչների մսի որակը վերահսկելու համար: Սակայն այդ ամենը մնաց թղթի վրա, ոչ մի միջոցառում չիրականացվեց, և ոչ էլ պատասխանատուները հեռացվեցին աշխատանքից:
«Մենք ոչ մի երաշխիք չունենք, որ այս պատմությունները նման անփույթ տնօրինության պայմաններում չեն շարունակվելու, - ասում է քաղաքապետարանի մասնագետներից մեկը, - իսկ թե խոստացյալ ախտահանված կենդանաբանական այգում ինչեր են կատարվում, ոչ մեկն ասել չի կարող: Սակայն փաստ է, որ այսօր վտանգ կա թե՛ կենդանիների, և թե՛ ամեն օր այգին այցելող երեխաների համար»: