HOME ABOUT US NEWS FEATURES ARTS SPORTS OUTSIDE EYE ARCHIVE STAFF CONTACTS
Արդար աշխատավա՞րձ. քաղաքացիական ծառայողների և կառավարական պաշտոնյաների աշխատավարձերը կտրուկ բարձրանալու են
Գալիք հուլիսից Հայաստանի քաղաքացիական ծառայողների աշխատավարձերը՝ նախորդ տարիների համեմատությամբ, կաճեն երեքից հինգ անգամ: Այդ բարձրացումները նախատեսված են բյուջեով, որն, ինչպես ակնկալվում է, կհաստատվի մինչև այս տարվա ավարտը: Նախագահի աշխատավարձը կաճի 125 տոկոսով: Վարչապետը, խորհրդարանի խոսնակը և Սահմանադրական դատարանի նախագահը կվաստակեն երեք անգամ ավելի, քան այժմ:
Նոր կազմված բյուջեն, որը ներկայացվում է ընտրական տարում, առաջ է բերել հասարակայնության զայրույթը, որը հարցնում է, թե ինչու պետք է պաշտոնյաների աշխատավարձերը կրկնապատկվեն կամ եռապատկվեն, երբ թոշակառուները տառապում են ցածր թոշակներից, իսկ շատ շարքային աշխատողները, բժիշկները և ուսուցիչներն ամիսներ շարունակ չեն ստանում անգամ իրենց չնչին աշխատավարձերը:
Ծերության թոշակները բարձրացվելու են 20 դրամով՝ 4 սենթից էլ պակաս (աշխատած յուրաքանչյուր տարվա համար):
Պաշտոնատար անձանց հավաստմամբ, կառավարության այս վերջին ակցիան մասամբ ուղղված է կոռուպցիայի սանձմանը: Եթե պաշտոնյան կարգին աշխատավարձ է ստանում, ապա տրամաբանական է, որ նա ավելի քիչ հակված կլինի կաշառք վերցնել: Իսկ կաշառակերությունը Հայաստանում լայն տարածում է գտել:
Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վարդան Խաչատրյանն (նկարում) ասում է, որ աշխատավարձերի բարձրացումները, գոնե մասամբ, կկանխեն կաշառակերությունը:
Հակակոռուպցիոն պայքարի ծրագրում (որը Եվրոխորհրդի պահանջներից է) նշված է, որ պետք է բարձրացվեն այն մարդկանց աշխատավարձերը, ովքեր գործ ունեն մեծ գումարների հետ: «Մարդկանց համար, ովքեր վաստակում են 5000 դրամ և գործ ունեն 500 միլիոն դրամի հետ, դժվար կլինի բաց թողնել իրենց գրպանները լցնելու հնարավորությունը», - համոզված է նախարարը:
Մաքսային և հարկային ծառայողների աշխատավարձերի բարձրացումներն իրականացվում են նախարարի նշած հակակոռուպցիոն ծրագրի շրջանակներում: Ընտրովի պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումները բացատրվում են այլ նկատառումներով:
«Նախարարը պետք է բավականաչափ վաստակի, որպեսզի օրը 24 ժամ չմտածի, թե որտեղից փող ճարի», - ասում է Խաչատրյանը: Նախարարը նաև ասել է լրագրողներին, որ կան պարտավորություններ, որոնք արդարացնում են պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումը: Օրինակ՝ մինչև նախարար դառնալն իրեն ընդամենը մեկ կոստյում էր պետք:
«Այժմ ես օրական 10 հանդիպում եմ ունենում: Իմիջի հարց է»:
Հարկային տեսուչների և դատավորների իմիջը կաշառակեր պաշտոնյայի իմիջ է, և դա ընդունվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարող կառավարական պաշտոնյաների կողմից: «ԱրմենիաՆաուն» տեղեկացել է վստահելի աղբյուրներից, որ Հայաստանի դատական համակարգում հանրահայտ է, որ որոշ դատավորներ պատրաստ են կրճատել բանտարկության ժամկետը՝ տարին 2000 դոլար հաշվարկով:
«Կաշառակերության դեպքերի թիվը շատ մեծ է: Մեր ունեցած վիճակագրությունը փոքր է և չի արտացոլում իրական պատկերը», - ասում է գլխավոր դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գուրգեն Ամբարյանը:
Անցյալ տարի հետաքննվել է կաշառակերության 36 գործ, այս տարվա անցած հատվածում՝ 11:
Ամբարյանն ասում է, որ կաշառակերության դեպքերի մեծ մասը չեն բացահայտվում մի պարզ պատճառով:
«Եթե դուք ինձ կաշառք եք տալիս, և ես ընդունում եմ այն, ապա կաշառքը չի բացահայտվի, - ասում է նա, - քանի որ այն ձեռնտու է և՛ ինձ, և՛ ձեզ: Եվ երկու կողմերն էլ գոհ են»:
Պետական հարկային ծառայության մամլո ծառայության ղեկավար Էդմոն Զարգարյանն ասում է, որ հնարավոր չէ, որ 20000-30000 դրամ (40-60 դոլար) աշխատավարձ ստացող հարկային տեսուչը 1 միլիարդ դրամ բյուջեի եկամուտ ապահովի առանց մի լումա կաշառքի: Իրավիճակը նույնն է մաքսային ոլորտում:
Մի հարկային տեսուչ, որն անանուն մնալու պայմանով կիսվեց «ԱրմենիաՆաուի» հետ, ասաց, որ նույնիսկ ամսական 200 դոլար աշխատավարձն իրեն հետ չի պահի մասնավոր առևտրականների հետ հակաօրինական գործարքների մեջ մտնելուց:
«Մենք ավելի շատ ենք վաստակում՝ գործարարների հետ գործարքի մեջ մտնելով և նրանց հարկային տույժերն իջեցնելով», - ասաց տեսուչը՝ ավելացնելով, որ նման գործարքները խրախուսվում են իր պետի կողմից:
Հունվարի մեկից նախատեսվում է 20 տոկոսով բարձրացնել ուսուցիչների, գրադարանների և թանգարանների աշխատողների աշխատավարձերը: Այն աշխատողները, ովքեր այժմ ստանում են 10-ից 19 դոլար, մյուս ամսից կստանան 12-ից 21 դոլար:
Խաչատրյանն ասում է, որ բարձրացումները գոնե հնարավորություն կտան որոշ խավերի հաղթահարել աղքատության մակարդակը (ներկայումս նվազագույն աշխատավարձը Հայաստանում մոտ 10 դոլար է):
Աշխատավարձերի ներկա բարձրացումները քիչ են ոգևորում միջին քաղաքացիներին, որոնք զայրացած են իրենց և պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացումների անհավասարությունից:
«Դա ինձ բոլորովին չի ոգևորում, որովհետև հնարավոր չէ ծայրը ծայրին հասցնել ո՛չ իմ աշխատավարձով, ո՛չ իմ թոշակով, - ասում է արվեստագիտության դոկտոր և թոշակառու Գևորգ Աբաջյանը, - Այդ բարձրացումը խայտառակություն է»:
Աբաջյանն ասում է, որ նրանք, ովքեր փորձում են պայքարել կոռուպցիայի դեմ աշխատավարձի բարձրացմամբ, չեն հասկանում մարդկային հոգեբանությունը:
«Որքան շատ եք տալիս ագահ մարդուն, այնքան ավելի շատ է նա ուզում ստանալ», - ասում է նա:
Ուր են գնալու միջոցները.